X

NAŠE PROJEKTY

Raspberry-pi

Sestavena krabička z plexi raspberry-pi
Jedním z hlavních požadavků na nově spouštěnou službu hostingu raspberry-pi byla bezúdržbovost. Přestože se z kanceláře dostaneme do serverovny za pár minut, není možné při větším počtu raspberry-pi přerušovat často práci  (tj. komerčně výdělečnou činnost) běháním do serverovny. Služba musí být koncipována jako bezúdržbová. Z počátku jsme uvažovali o resetu jako o příplatkové službě placené paušálně a k tomu neplacené resety zařízení např. 2 x týdně po nahromadění většího počtu žádostí o reset.

Zlom přišel až s řešením napájení, které původně mělo být přes GPIO, ale nakonec jsme po vzoru konkurence zvolili také USB. Když jsme u Holandského poskytovatele viděli stovky adaptérů 220V -> 5V s USB micro, zhrozili jsme se a začali stavět vlastní malou distribuční desku 5V vstup -> mnoho USB napájecích zásuvek jako výstup.

Stručný popis zařízení

Cílem bylo vytvořit webovou aplikaci, přes kterou si uživatel může vypnout/zapnout své raspberry-pi. Webová aplikace běží na běžném linuxovém serveru s apachem, přes separátní VLAN je napojena přímo na ethernet shield arduina, kam lze přes telnet poslat cca 6 příkazů (poweron X, poweroff X, powerall, reset X, status. shutall). Arduino tyto příkazy interpretuje a dále pošle 0/1 do všech 8 bit registrů přímo ovládajících napájecí piny USB.

raspberry-pi power modul napajeni
Napajeci modul raspberry pi

Z hlediska bezpečnosti

Hosting rasp-pi jsme oddělili do separátní VLAN na cisco switchích. Hosting má vlastní dedikovanou VPN a vlastni DHCP server. Firewall přesměrovává porty 22 000 – 22 999 na příslušný SSH port (22) jednotlivých raspberry-pi, např. pokud vaše rasp-pi má číslo 18, dostanete IP adresu 10.0.32.18, jste v powerswitchi na USB portu č. 18 (0x12) a je na Vás přesměrovaný port 22018.

Hardware

Pro sestavení  našeho konceptu sme použili tento hardware:

– Arduino UNO, nebo Seeduino
– Arduino Ethernet Shield ( HANRUN HR911105A )
– Průmyslový zdroj 5V=/100W spínaný HS-100/5, CARSPA
– Námi navrhnutá distribuční deska

Distribuční desku jsme si sami navrhli pomocí softvéru KiCad. Umožnuje napájet 16 USB zařízení (Raspberry PI). Výhodou je, že desky je možné řetězit, takže jediné arduino je schopné ovládat libovolný počet desek.

raspberry-pi power modul napajeni

OSTATNÍ PROJEKTY